Mądrość starych przysłów

wtorek, Czerwiec 5th, 2012
Author : admin

Jak głosi stare przysłowie: cudze chwalicie, swego nie znacie. To przypomnienie dla wszystkich, dla których turystyka oznacza tylko egzotyczne podróże do nieznanych krajów, natomiast zupełnie zapominają o walorach turystycznej naszej ojczyzny. A przecież nasz kraj pod względem ciekawostek turystycznych, zabytkowych miejsc i wspaniałych, urozmaiconych krajobrazów stwarza możliwości porównywalne z najbardziej odległą wyprawą. Z przyjemnością korzystają z tego miliony turystów z zagranicy, więc naszym rodakom tym bardziej nie wypada mieszkać tutaj i nie móc pochwalić się znajomością tych miejsc. Na szczęście turystyka krajowa zaczyna się cieszyć równie dużym powodzeniem, jak turystyka zagraniczna. Są w naszym kraju miejsca, które polecają wszystkie osoby, które choć raz się w nich znalazły. Pod względem turystycznym naprawdę nie mamy się czego wstydzić.

Nawet nie namyślając się specjalnie długo, każdy bez problemu przypomni sobie co najmniej kilkanaście miast i mniejszych miejscowości, o których słyszał i które trzeba koniecznie odwiedzić. Atrakcyjne opisy wzbogacone kolorowymi fotografiami na stronach przewodników wręcz zapraszają do podróży po zakątkach naszego kraju. Może warto czasami spojrzeć na nasze krajobrazy okiem turysty, który nigdy wcześniej tu nie był? Można wtedy przeżyć niejedno zdumienie i zachwyt. Turyści pasjonujący się zabytkowymi kościołami, zainteresowani dawną architekturą, zaciekawieni poznawaniem ciekawostek, które pozostały z rozmaitych epok historycznych, mogą potraktować podróżowanie jako okazję do poznawania Polski i jej historii. A atrakcji starczy na całe życie. Dla wielu ambitnych osób, których pasją jest krajowa turystyka odwiedzenie wszystkich (a przynajmniej tak wielu, jak to możliwe), atrakcji turystycznych jest postrzegane jako punkt honoru, świadczący o znajomości Polski. Potrafią godzinami o powiadać o tym, co zobaczyli podczas swoich turystycznych wojaży i niejednego domatora zachęcą do ruszenia się z domu.

 

4 komentarze to “Mądrość starych przysłów”

 1. Waldek Says:

  zgadzam się z autorem artykułu, w Polsce jest wiele wspaniałych miejsc wartych zobaczenia,

 2. Roman Says:

  ja też mam takie zdanie, nie chodzi tutaj wcale tylko o duże miasta, wiele miejsc jest wręcz dzikich ze wspaniałą przyrodą

 3. Eros Says:

  uwielbiam taki właśnie dzikie miejsca, nietknieta przez cywilizacje

 4. Wartko Says:

  szkoda tylko że jest ich coraz mniej, no ale niestety rozwój naszego społeczeństwa wymaga od nas karczowania lasów